Sosyal Medyada Biz}

Banyoda Su Kaçağı Nasıl Tespiti Edilir

Banyoda Su Kaçağı Nasıl Tespiti Edilir

Evde yaşanan su kaçağı, çeşitli belirtiler ile kendini gösterebilmektedir. Özellikle banyoda oluşan su kaçaklarında tavandan su damlaması, boya ve sıvanın kabarıp dökülmesi su kaçağı belirtilerindendir. Bu durumlar gözlemlendiğinde işinde iyi, tecrübeli bir tesisat ekibi ile iletişime geçilmeli ve sorun giderilmelidir. Banyoda su kaçağı nasıl tespit edilir sorusunun birçok cevabı vardır. Su kaçağının durumuna göre kullanılan yöntemler farklılık gösterebilmektedir. Hangi yöntemin kullanılacağına tesisat ekibi karar vermelidir.

Termal Kamera İle Su Kaçağı Tespiti

Günümüzde en çok kullanılan yöntemlerden biri termal kamera ile su kaçağı tespitidir. Özellikle sıcak su tesisatında yaşanan tıkanıklıklarda tesisat borularının içerisine bir kamera ile bakılarak kaçağın nerede olduğu tespit edilmektedir. Bu tespit yöntemi oldukça etkilidir ve tek tek kırım yapmadan nokta atışı şeklinde kaçak tespiti yapılmaktadır. Bu kamera bir bilgisayar ekranına bağlanarak boru içi görüntüleri bu ekrana aktarılabilmektedir.

Akustik Dinleme Yöntemi

Banyoda su kaçağı nasıl tespit edilir sorusunun bir cevabı da akustik dinleme yöntemidir. Bu yöntemde su sesi dinlenmektedir. Dinleme yöntemi ile kaçağın nerede başladığı tespit edilir ve sadece o kısımda bir tesisat onarımı gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemlerde çeşitli cihazlar kullanıldığından tesisat ekibinin alanında uzman olması şarttır.

Kırım Yöntemi

Banyoda su kaçağı nasıl tespit edilir sorusunun son cevabı ise kırım yöntemidir. Bu yönteme yapacak hiçbir şey kalmadığında başvurulmalıdır. Genellikle termal kamera ve akustik dinleme yöntemleriyle su kaçağı tespiti yapılabilmektedir. Fakat bazı durumlarda bu yöntemler yetersiz kalabilmektedir. Bu durumda kırım yapılarak tesisat durumuna bakılmalı ve gerekirse tesisat boruları değiştirilmelidir. Banyoda yaşanan kaçaklarda alan daraldığından tespit yapmak daha kolay hale gelmektedir. Kırım yapılırken de diğer tesisatlara zarar verilmemesi için dikkatli davranılmalıdır. Profesyonel ekipler dikkatli ve yerinde kırım yaparak onarımı kısa sürede tamamlamaktadır. Banyoda su kaçağı nasıl tespit edilir noktasında kaçak tespit edildiğinde, kaçağa uygun bir onarım yöntemi kullanılmalıdır. Fakat kaçak çok küçük olsa bile tesisat borularında yama yapmak doğru bir işlem değildir. Uzun vadede su kaçağı tekrar yaşanabilir ve daha büyük problemler oluşturabilir.

07 Aralık 2018
1.813 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN