Sosyal Medyada Biz}

Banyoda Su Kaçağı

Banyoda Su Kaçağı

Su kaçağı; ev, okul, işyeri gibi birçok mekanda meydana gelen bir problemdir. Su kaçağının farklı birçok sebebi vardır. Fakat önemli olan kısa zamanda kaçağın nerede yaşandığını tespit ederek, kaçağı onarmaktır. Bu durum önemsenmediğinde daha büyük problemlere yol açabilmektedir.

Banyoda Su Kaçağı Olmasının Nedenleri

Banyoda su kaçağı probleminde, su kaçağının birkaç nedeni olabilmektedir. Kullanılan tesisat boruların bakır gibi malzemelerle yapılmış olması sebebiyle, borular bir süre sonra aşınır ve kaçağa sebep olur. Bunun yanı sıra şebeke suyunun yüksek basınçla gelmesi de boruların patlayarak su kaçağına yol açmasına sebep olabilmektedir. Banyoda su kaçağı, kolaylıkla tespit edilebilen bir kaçak türüdür. Çünkü kaçak tespiti yapılacak alan sınırlandırılmıştır. Tecrübeli ve profesyonel bir tesisat ekibi ile kısa sürede su kaçağının nereden kaynaklandığı tespit edilerek, onarım yapılmaktadır.

Banyoda Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağının banyonun hangi bölümünde gerçekleştiğini bulabilmek için bazı tesisat ekipleri kırım yapmaktadır. Fakat son teknoloji ile çalışan ekipler hiçbir kırım yapmadan, banyoda bir zarar oluşturmadan profesyonel makinalar ile kısa sürede tespit yapabilmektedir. Banyoda su kaçağı tespiti için en çok kullanılan yöntemler; termal kamera, akustik dinleme, kırım yapmadır. Fakat kırım yapma seçeneği her zaman en sona bırakılmalıdır. Su kaçağı sonrası tahribat çok büyükse kırım yapılarak tesisat değiştirilmelidir. Banyoda su kaçağı tespitinde hangi yöntemin kullanılacağına uzman tesisat ekipleri karar vermelidir. Eğer kaçak çok büyük değilse akustik dinleme ya da kamera yöntemi ile kaçak tespiti yapılabilmektedir. Bu tür kaçaklarda onarım işlemi birkaç saat içerisinde tamamlanmaktadır. Kaçak yeri bulunduğunda, eğer bir boru patlaması ya da delinmesi söz konusuysa tesisat değiştirilmelidir. Bazı tesisat ekipleri boru değiştirmek yerine yama yapabilmektedir. Fakat bu yöntem hiç sağlıklı değildir ve sonradan tekrar bir su kaçağına sebep olabilmektedir. Bu nedenle tesisat borularını değiştirmek mantıklı olacaktır. Bu tür problemlerle karşılaşmamak için uzman ekiplerle çalışılmalı, profesyonel destek alınmalıdır. Son teknoloji ürünlerinin kullanılması onarım işlemini daha kolay hale getirmektedir. Ayrıca bu tür kaçaklardan daha erken haberdar olmak için yılda en az  1 kez tesisat kontrolü yaptırmak gerekir.

06 Aralık 2018
412 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN