Sosyal Medyada Biz}

Binalarda Su Kaçağı Tespiti

Binalarda Su Kaçağı Tespiti

Binalarda yaşanan su kaçağı sorunları tüm bina sakinlerini etkileyen sorunlardır. Su kaçağının ortaya çıktığı yerler her zaman sorunun yaşandığı yerler olmayabilir. Bir dairenin mutfağında ya da binanın her hangi biri yerinde ortaya çıkan su kaçağı sorunları çok başka noktalardan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle binalarda su kaçağı tespiti profesyonel ekip ve cihazlarla yapılmalıdır.

Binalardaki su kaçağı sorunlarının kaynağının doğru tespit edilebilmesi oldukça önemlidir. Çünkü zarar görmüş gider boruları ya da tıkanmış tahliye sistemi ileride çok daha fazla maliyete neden olacak sorunlara yol açabilir. Tahmin edilemeyen su kaçağı sorunları binanın genel tesisat sisteminden de kaynaklanıyor olabilir.

Binada Su Kaçağı Neden Olur?

Genellikle bir dairede ya da binanın zemininde ortaya çıkan su sızıntılarının farklı nedenleri olur. Giderlerin tıkanması, boruların zarar görmesi, tesisattaki yanlışlıklar, zamanla yıpranmış olan tahliye sistemleri bu nedenlerin başında gelmektedir. Bir daireden kaynaklanan bina su kaçağı sorunları genellikle giderlerin çeşitli pisliklerle dolmasından kaynaklanır. Kireçlenme de gider tesisatının iyi çalışmamasına neden olur.

Sorunun nerden kaynaklandığı ve neden olduğu ancak ileri teknoloji cihazlarla tespit edilebilir Binalarda su kaçağı tespiti için kameralı su kaçağı tespit cihazları kullanılmaktadır. Böylece tadilata gerek kalmadan sorunun kaynağına ulaşılabilir. Bazen bir dairede oluşan su kaçağı çok başka bir yerden kaynaklanan sorunlardan dolayı ortaya çıkabilir. Bu nedenle bina sakinlerinin sorunu tam anlamıyla çözmek için profesyonel destek almaları gerekir.

Binada Su Kaçağının Nedeni Tespit Edilmezse Ne Olur?

Başlarda çok ciddi bir sorun gibi görünmeyen su kaçağı sorunları çok büyük sorunların habercisidir. Su tahliye sisteminin tamamıyla çökmesine, giderlerin taşmasına, tüm binayı su basmasına kadar ilerleyebilecek ciddi bir sinyaldir. Bu sinyaller dikkate alınmazsa geri dönüşü olmayan sorunlara davetiye çıkarılır. Binada su kaçağı sorunları elektrik tesisatına kadar sızabilir ve çok ciddi güvenlik sorunlarına da yol açabilir. Su sızıntıları binanın yapısal olarak zarar görmesine ve güçsüzleşmesine de neden olur.

Binada su kaçağının tespit edilmemesi dairelerde yeni sorunların ortaya çıkmasına yol açar. Farklı dairelerde yaşayan bina sakinleri su kullanımlarında birçok sorunla karşılaşabilir. Bina genelinde kötü koku yayılması da olasıdır. Sadece sorun olan binada değil tüm bölgede gider sorunlarına yol açabilir. Şunu söylemekte fayda var ki binalarda su kaçağı tespiti ne kadar erken yapılırsa bu olumsuz durumlardan o kadar az zararla kurtulmak mümkün olacaktır.

09 Aralık 2018
447 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN