Sosyal Medyada Biz}

Cihazla Su Kaçağı Bulma

Cihazla Su Kaçağı Bulma

Evde, işyerinde, okulda yani su kullanılabilen her mekanda bazı dönemlerde su kaçağı problemi ile karşılaşılmaktadır. Bunu ilk bakışta anlamak kolay değildir. Fakat su kaçağı kendini bazı durumlarla belli etmektedir ve su kaçağı oluşmasının birçok nedeni vardır. Cihazla su kaçağı bulma yöntemleri mevcuttur. Bu cihazların kullanımı, problemin durumuna göre değişmektedir.

Su Kaçağı Nedenleri

Su kaçağı oluşmasının birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden birincisi tesisat sisteminde kullanılan malzemelerdir. Su tesisatı için kullanılan malzemelerin kalitesiz olması, zamanla aşınmalarına ve sonuçta delinip patlamalarına sebep olmaktadır. Bir sızıntı olarak başlayan bu problem su kaçağı ile beraber su baskınına da yol açmaktadır. Ayrıca tesisat sisteminde kullanılan dirsek borular çok keskin olduğunda ya da yanlış konumlandırıldığında, şebeke suyu aynı basınçla borulara aktarılamamaktadır. Bu da su kaçağının bir nedenidir. Kullanılan muslukların zamanla gevşemesi de su kaçağına sebep olabilmektedir. Duvar ve tavandan su damlaması, duvardaki sıva ve boyanın kabararak dökülmesi su kaçağı olduğuna işarettir.

Su Kaçağı Tespiti

Son zamanlarda cihazla su kaçağı bulma işlemi sıklıkla kullanılmaktadır. Eskiden tahmini bir yol izlenerek kırım yapılmaktaydı ve bu sayede su kaçağının nerede olduğu bulunmaktaydı. Fakat günümüzde su kaçağının durumuna ve konumuna göre kullanılan farklı cihazla su kaçağı bulma işlemi gerçekleştirilmektedir. Su kaçağı durumlarında en çok kullanılan cihaz akustik dinleme cihazıdır. Sıcak ve soğuk tüm tesisatlarda kullanılabilmektedir. Ayrıca boru tipi fark etmeksizin plastik, demir tüm borularda cihaz sorunsuz çalışmaktadır. Bu cihaz; fayans, parke gibi malzemelerden yapılmış zemin üzerine yerleştirilir ve uzman tesisat ekibi, dinleme cihazı ile sızıntının nerede olduğunu tespit etmeye çalışır. Bu noktada cihazı profesyonel bir şekilde kullanabilen ekiplere ihtiyaç vardır. Aksi takdirde cihaz su kaçağının yerini yanlış tespit edebilir ve bu durumda su kaçağı olmayan bölgeler de kırılabilir. İşinin ehli ve yıllardır tesisat işleri ile uğraşan ekiplerle iletişime geçmek faydalı olacaktır. Cihazla su kaçağı bulma noktasında kullanılan diğer bir cihaz ise termal kameradır. Termal kamera, sadece sıcak su kaçaklarını tespit edebilmektedir. Bu cihaz, noktasal olarak kırmızı bir lazer ışığı göndermektedir. Fayans üzerinde bu ışık tutulduğunda su kaçağı olan yer, kamerada kırmızı olarak gösterilmektedir. Bu durumda hiçbir yer kırılmadan su kaçağı tespiti yapılabilmektedir. Bir su kaçağı problemi mevcut ve termal kamerada böyle bir bulguya ulaşılmadıysa, sorun sıcak su tesisatında değil anlamına gelmektedir. Bu durumda termal kamera yeterli olmayacaktır, akustik dinleme cihazı kullanılmalıdır. Bu nedenle termal kamera, su kaçaklarında kullanılan yardımcı cihazdır. Problem bu cihazlar yardımıyla tespit edildiğinde, sadece o bölgede kırım yapılır ve su kaçağı giderilmiş olur. Son teknoloji ile üretilmiş cihazla su kaçağı bulma oldukça basit ve hızlı hale getirilmiştir.

21 Aralık 2018
585 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN