Sosyal Medyada Biz}

Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Binanın yapım aşamasında bir adım da tesisattır. Kaba inşaattan sonra en önemli adımlardan biri olan tesisat aşamasında, kaliteli ürünler kullanılmazsa ilerde çeşitli problemler ile karşılaşılmaktadır. Özellikle evde, okulda, işyerinde su her zaman kullanılan bir maddedir. İnsanlar neredeyse bütün işlerini su ile halletmektedir. Su tesisatı yapılırken her zaman birinci sınıf kalitede malzeme kullanılmalı ve profesyonel tesisat ekipleri ile çalışılmalıdır. Kaliteli malzemeler kullanılmadığında su kaçağı meydana gelebilmektedir. Cihazla su kaçağı tespiti son yıllarda sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Su Kaçağı

Dönem dönem birçok mekan tesisatında meydana gelebilen su kaçağı probleminin birçok sebebi vardır. Fakat cihazla su kaçağı tespiti yapıp bu kaçağı onarabilmek mümkündür. Öncelikle su kaçağının ilk sebebi tesisat borularındaki düzensizlik olabilir. Yani boruların dönüş yerlerinde yanlış dirsek kullanımı suyun şebekeden geliş basıncıyla aynı gelmemesine sebep olabilmektedir. Ayrıca tesisat boruların eski ya da kalitesiz olması da çabucak delinip patlamasına yol açabilmektedir. Bu durumda da su kaçağı yaşanması muhtemeldir. Su kaçağını olduğunu nereden anlayabilirim diyenler için bu durumun bazı belirtileri vardır. Öncelikle tavan ya da duvardan su akmaya başlar. Ardından musluktan gelen su, daha az tazyikli gelmektedir ve su miktarında bir azalma söz konusudur. Bu belirtilen su kaçağının yerini tayin etme noktasında yeterli değildir. Cihazla su kaçağı tespiti için mutlaka uzman tesisat ekipleri ile iletişime geçilmelidir.

Su Kaçağı Tespiti

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde cihazla su kaçağı tespiti yapabilmek mümkün hale gelmiştir. Su kaçağının durumuna göre kaçak tespit şekli, kullanılan cihazlar, kaçağı onarım yöntemi değişmektedir. Profesyonel ekipler, kaçağın durumunu farklı cihazlar ile kontrol edebilmektedir. Cihazla su kaçağı tespiti için ilk kullanılan cihaz termal kameradır. Fakat termal kameranın bir dezavantajı vardır ki sadece sıcak su tesisatındaki kaçağı görüntüleyebilmektedir. Örneğin; banyoda bir su kaçağı tespit edildi. Fayans üstüne cihaz ile kırmızı bir lazer ışığı atılır, eğer o noktada sıcak su tesisatında bir kaçak söz konusu ise kamerada bu nokta kırmızı olarak görünmektedir. Fakat problem soğuk su hattında ise termal kamera ile bunu tespit etmek mümkün değildir. Bu durumda akustik dinleme cihazı kullanmak faydalı olacaktır. Bu cihazda bir aparat zemin üzerine bırakılır ve kulaklık ile su sesi dinlenir. Bu esnada diğer tüm seslerin duyulması cihaz sayesinde engellenir. Cihazla su kaçağı tespiti oldukça profesyonel bir yöntemdir ve noktasal tespit yapılmaktadır. Bu cihazlar sayesinde eskisi gibi kırım yaparak su kaçağının nerede olduğunu bulmak yerine, sadece su kaçağı olan bölgede kırım yapılmaktadır. Bu noktada tesisat borusu değiştirilerek kırılan yerler kısa sürede onarılmaktadır. Uzman tesisat ekipleri ile anlaşmak işlerin daha kaliteli daha hızlı ve daha ekonomik şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır.

16 Aralık 2018
484 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN