Sosyal Medyada Biz}

Dairede Su Kaçağı Bulma Tespit

Dairede Su Kaçağı Bulma Tespit

Yeni yapılmış konutlarda su kaçağı problemiyle karşılaşılmasının sebebi, tesisat borularının kalitesiz olmasından kaynaklanmaktadır. Yapı, inşaat aşamasındayken tüm tesisat basamaklarında birinci sınıf kaliteye sahip malzemeler kullanılmalıdır. Öte yandan yıllanmış yapılarda görülen su kaçağı problemi, tesisat borularının zaman içinde aşınmasına ve bu aşınmanın da patlamaya doğru gitmesine sebep olmaktadır. Bu durumda profesyonel tesisat ekipleri ile iletişime geçilerek gereken müdahalenin yapılması için çalışmalar başlatılmalıdır.

Su Kaçağı Oluşumu

Su kaçağı oluşmasının birçok nedeni vardır. İlk neden, daha öncede bahsedildiği gibi boruların aşınması ve tesisatın düzgün yapılmamasıdır. Özellikle tesisatta kullanılan bazı borular su akışını değiştirerek, şebeke suyunun ilk basınçla gelmesine engel olmaktadır. Bu durumda su kaçağı oluşabilmektedir. Dairede su kaçağı bulma işleminde farklı cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazların her biri farklı amaca hizmet etmekte ve farklı problemler için kullanılmaktadır. Su kaçağı için sıklıkla kullanılan ilk cihaz akustik dinleme cihazıdır. Bu cihaz ile tüm su kaçakları çok kısa süre içinde tespit edilebilmektedir.

Su Kaçağı Tespiti

Dairede su kaçağı bulma işlemi, profesyonel ekiplere bırakıldığında çok basit ve kolay bir işlem haline gelmektedir. Akustik dinleme cihazında sıcak ya da soğuk tüm tesisatlarda, plastik ya da demir tüm borular için de su kaçağı tespiti yapılabilmektedir. Cihazın bir bölümü zemin üstüne yerleştirilir ve diğer ana parçasından su sızıntısı dinlenir. Dairede su kaçağı bulma işlemi için kullanılan diğer cihaz ise termal kameradır. Termal kamera, sıcak su hattında meydana gelen su kaçaklarını tespit etmede kullanılır. Fakat alandaki su kaçağı sıcak su hattından kaynaklanmıyorsa, kaçağın gerçekleştiği alanı termal kamera ile tayin etmek zor olmaktadır. Bu nedenle termal kameralar yardımcı cihaz olarak kullanılmaktadır. Dairede su kaçağı bulma yöntemlerinden biri de kırım yapılmasıdır. Başlangıcı oldukça eskiye dayanan bu yöntem, oldukça zor ve masraflıdır. Çünkü su kaçağı belirtileri meydana gelen alanda çeşitli tahminler ile nerede kaçak olabileceği belirlenmeye çalışılır. Ardından kırım işlemi gerçekleşir. Su kaçağının yerini tespit etmede herhangi bir cihaz kullanılmadığından, yanlış bir tespit yapılmış olabilir. Bu durumda kırılan yerlerin sayısı artacak, onarım daha uzun sürede gerçekleşecektir.

Profesyonel Ekibin Önemi

Su kaçaklarında herhangi bir problem olmadan işlemi tamamlamak isteyenler kesinlikle profesyonel ekiplerle çalışmalıdır. Çünkü yıllardır tesisat işi ile uğraşan ve müşteri memnuniyetini göz önünde bulunduran ekipler, su kaçaklarının boyutuna ve yerine göre son teknoloji ile üretilmiş cihazlar kullanmaktadır. Bu nedenle daire, uzman ellere emanet edilmelidir.

17 Aralık 2018
435 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN