Sosyal Medyada Biz}

Doğalgaz Tesisatı Su Kaçağı

Doğalgaz Tesisatı Su Kaçağı

İnşa edilen tüm yaşam alanlarında mutlaka bir ısıtma sistemi bulunmaktadır. Günümüzde mekanların ısıtılması doğalgaz ile sağlanmaktadır. Fakat tesisat yapımı aşamasında bazı durumların dikkate alınmaması sebebiyle, çeşitli kaçaklar meydana gelebilmektedir. Fakat bu kaçakların kısa sürede onarımını yapabilmek mümkündür. Bunun için uzman tesisat ekipleri ile çalışmak gerekmektedir.

Doğalgaz Tesisatında Su Kaçağı Olur Mu?

Doğalgaz tesisatı su kaçağı, birçok insanın kullandığı bir terimdir. Fakat aslında böyle bir şey yoktur. Doğalgaz hattında sadece gaz geçişleri sorunudur. Bu tesisat borularında herhangi bir su akışı olmadığından, su kaçağından da bahsedilememektedir. Doğalgaz tesisatı su kaçağı, aslında kaloriferde meydana gelen su kaçağı anlamına gelmektedir. Bu durumda kaloriferde su kaçağı testi yapılmalı ve uygun onarım yöntemleri tercih edilmelidir. Kısaca, doğalgaz tesisatı su kaçağı durumu yaşanmamaktadır, bu kaçak kaloriferde meydana gelmektedir.

Su Kaçağı Tespiti ve Çözüm Yolu

Doğalgaz tesisatı su kaçağı tespiti için çeşitli cihazlar kullanılmaktadır. Bu alanda en çok kullanılan cihaz kameradır. Özel kameralar ile kalorifer içine bakılarak su kaçağının nerede olduğu tespit edilmektedir. Alanında uzman ekipler, hiçbir kırım yapmadan direkt bu kameralar yardımı ile su kaçağının yerini tayin edebilmektedir. Su kaçağı tespiti yapıldıktan sonra sıra su kaçağını onarmaya gelmektedir. Sıklıkla kullanılan onarım yöntemlerinden biri kaçak kimyasalıdır. Bu kimyasal, kaloriferdeki tıkanıklığı açarak, sorunun giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bu kimyasalı her usta kullanamamaktadır. Bu tür maddeler tehlikelidir ve probleme uygun miktarda kullanılmadığında daha büyük sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Su kaçağı durumlarında iletişime geçilen tesisat ekipleri ile ev sahipleri arasında güven bağı kurulması oldukça önemlidir. Çünkü su kaçağı sorunu çözüldüğünde, birkaç ay sonra aynı problemin yaşanmaması gerekir. Bu sayede hem ev sahibi memnuniyet duyar hem de arada bir güven oluşur. Sonraki dönemlerde karşılaşılan farklı problemler için yine aynı tesisat ekibi ile iletişime geçilir. Su kaçağı onarımlarında kullanılan malzemenin kalitesi önem arz etmektedir. Aynı durumun tekrarlanmaması için birinci sınıf kalitede malzeme kullanılmalı ve işçilik kusursuz olmalıdır. Bu yüzden iletişime geçilen tesisat ekiplerinin alanında başarılı, çalışkan ve özverili olması oldukça önemlidir. Su kaçağı tespitinde kırım yöntemi kullanılmadan tamamen profesyonel cihazlar ile bu işlem yapılabilmektedir. Kaçak tespit edildikten sonra gerekli görüldüğü takdirde sadece su kaçağı gözlenen bölgede bir kırım yapılarak, çok kısa sürede büyük bir titizlik ve dikkat ile kaçağı onarma işlemi tamamlanmaktadır.

15 Aralık 2018
543 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN