Sosyal Medyada Biz}

Huzur Tesisat Su Kaçağı

Huzur Tesisat Su Kaçağı

Su sızıntısını zarar vermeden tespit etmek, çoğu su tesisatçısının bildiği ancak kullanmadığı bir yöntemdir. Sanıldığı kadar zor olmayan su sızıntısını tespit etme işlemi, bir test pompasıyla tesisat borularına basınç uygulanarak kolayca yapılabilir. Boru bağlantılarındaki su akıntısına, su sızıntısı denir.

Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Su kaçağını tespit etmek için Huzur Tesisat su kaçağı iki temel prensip vardır. Bu, eski ustaların ilkel yöntemleri kullanarak su sızıntılarını bulma çalışmaları ve yeni ustaların modern cihazlar ile yaptığı çalışmalarıdır. Eski tip su sızıntılarını tespit etme yöntemleri, alt dairenin tavanından su akış alanını belirleyerek veya boru hattı geçişini değerlendirerek uygulanmaktadır. Yeni bir su sızıntısı olması durumunda, dairedeki su kaynağının yeri bir nokta olarak bulunabilir. Su sızıntılarını tespit etmek için temel prensip su borusundaki basıncı arttırmak ve kırıldığı bölgeden ses çıkarmaktır. Akustik bir cihazla dinleyerek bu sesi kolayca duyabiliriz. Kameralar su sızıntılarını tespit etmek için drenaj borularının içini görüntüler. Video kurulum teknolojisi ise yalnızca drenaj borularındaki hasarlı veya çatlak alanları tespit etmek için uygundur.

Su Sızıntısına Sebep Olan Şey Nedir?

Yüksek basınç: Borulara çok fazla basınç uygulanırsa, kolayca sızıntı yapabilir. Tesisat malzemeleri, basınca dayanacak şekilde tasarlanmıştır, ancak basınç uygulama sorunları su sızıntılarına neden olabilir.

Çatlaklar: Tesisat alanındaki yeni gelişmeler nedeniyle oluşan çatlaklar bu sızıntıların baş rolünde oynayabilir. Ama bu Huzur Tesisat su kaçağı olaylarında nadir görülen bir sebeptir.

Korozyon: Boruların korozyonu sızıntıya neden olabilir ve korozyon çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Bu faktörler, sudaki kimyasallar, sudaki pH değeri, suyun sıcaklığı, suyun basıncı, hızı ve oksijen içeriğidir.

Binanın oturuyor olması: Binanın tabanına döşenen kanalizasyon boruları, binanın oturması sonucunda derzlerden ortaya çıkmaya başlar. Contadan çıkan borudan su akmaya başlayabilir ve bu da sızıntı sebebidir.

Cihaz Kullanarak Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Bazı teknik cihazlar su sızıntılarını tespit etmek için Huzur Tesisat su kaçağı çalışmalarımızda kullanılır. Bu cihazlar su kaçağını tespit eder ve ekran kullanarak akım kaçağını gösterir.

Dinleme cihazı: Su sızıntılarını tespit etmek için kullandığımız ilk cihaz dinleme cihazıdır. Sıcak ve soğuk su şebekesi içindeki su sızıntılarını hızla tespit edebilir. Bir dinleme cihazı, nokta atışı yapabildiği için oldukça kullanışlı bir araçtır.

Termal kamera: Yaygın olarak sıcak su borularındaki sızıntıları tespit etmek için kullanılır. Sıcak su boruları önce cihaz tarafından algılanır. Ondan sonra, bir dinleme cihazıyla birlikte sızıntının yerini belirlemek gerekir.

Kirli su kamerası: Atık suda sızıntı nedeniyle bir miktar hasar varsa sayesinde kamera manuel olarak hizmet verdiğimiz yerlere gönderilir.

Nem ölçer: Nem seviyelerini ölçmek için kullanılır. Fakat sızıntının yeri tam olarak tespit edilemez. Termal görüntüleme kamerası gibi, bir yardımcı cihaz olarak kullanılır. Böylece, Huzur Tesisat su kaçağı iş yükünü azaltarak, problem çözülebilir.

14 Ocak 2019
1.267 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN