Sosyal Medyada Biz}

Su Kaçağı Tespiti 69 TL

Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır

1.Aşama

Su kaçağı tespiti öncelikle test pompası adını verdiğimiz basınçlı su ile test edilir.şebeke sularının 2 katı 3 katı su basıncı verilerek öncelikle
tesisatda kaçak olup olmadığına bakılır.örneğin iski şebeke suyu 4 bar basın ile gelmektedir biz ise tesisata 10-12 bar arası su vermekteyiz.elbette düşüneceksiniz peki bu basınç tesisata zarar vermez mi? asla çünkü plastik borular 32 bar a kadar sıkıntı çıkarmamaktadır sizin musluğu açtığınızda gelen basınç8 de 1 i kadardır.Eğer bu test pompasında yani verdiğimiz 10-12 barlık basınçta düşme varsa su kaçağı var demektir.

2.Aşama

Dinleme ile su kaçağı tespit edilir.Su kaçağının çıkardığı ses vardır fakat kolay duyulmaz. Bunun için ses yükseltici cihaz ile dinlenilir.


3.Aşama

Eğer ses ile bulunumadıysa termal kameramız devreye girmektedir.Termal kamera ısıya duyarlı bir cihazdır ve borular ısıtılır sıcak su ile bundan sonraki iş borularınn geçtiği yeri takip edip kaçağın olduğu yerdeki yoğunluğu göre kaçak tespit edilir

4.Aşama

Tespiti yapılan su kaçağının olduğu yer kırılır öncelikle 1 fayans kırılır ve onarımının yapılıp yapılmamasına göre etrafındaki 1 veya 2 fayans daha kırılarak kaçağın onarımı yapılır.

Not: Unutmayın ki pis su giderlerindeki ( klozet, lavabo , duşakabin vb gider suları) kaçak hiç bir zaman bulunamaz. Sebebi ise pimaşlar yani gider boruları iç içe geçmeli olup conta aralarından sızdırma yapar ve bunuda görecek hiçbir cihazın dünyada üretilememesidir.

Ne olursa olsun öncelikle bilgi almayı unutmayın.