Sosyal Medyada Biz}

Kalorifer Petek Temizliği Ne Zaman Yapılır?  

Kalorifer Petek Temizliği Ne Zaman Yapılır?  

Kalorifer petek temizliği yapılması için, peteklerin alt ve üst noktalarında ısı farkının olması gerekenin üzerinde olduğunun tespit edilmesi gereklidir. Normalde birkaç ay önce 60 derecede ortalamanın üzerinde ısı veren bir petek, tıkanma ve tortu birikmesi nedeniyle aynı ısıyı yayamayabilir. Bu tarz durumların görülmesi son derece doğal olduğu için, peteğin iç kısmında temizlik yapılması da gerekli olan bir işlemdir. Bazı konutlarda özellikle 5 yıldan dahi uzun süre boyunca hiçbir petek temizleme işlemi yapılmadığı görülebiliyor. Petek temizleme yalanı olarak, peteğin içinden siyah sıvı çıkmadan ve tortular atılmadan yapıldığı söylenen temizlikler doğru değildir.

Petek Temizliği Nasıl Olur?

Evde petek temizleme çalışmaları yapılırken öncelikle peteğin durumuna uygun şekilde makineyle veya makinesiz temizlik yapılabiliyor. Tahliye kısmının açılması ve giriş kısmının açılması, petek içerisindeki kirli suyun akıtılması için yapılacak olan ilk işlemdir. Yılda bir kez de olsa, peteklerinizi kış aylarının sonunda temizleyerek bırakmanız mantıklı olacaktır. Kalorifer petek temizliği ne zaman yapılır? Peteklerin temizlenmesi için gidere yakın bir yerde bulunulması gereklidir. Bu giderin lavabo, alaturka tuvalet veya klozet olması yeterlidir. Müşterilerin sadece evlerinde değil, iş yerlerinde de kalorifer peteklerinin temizlenmesi için aynı işlemler gerçekleştiriliyor.

  • Suyun gelir gider hattının kesilmesi, tesisattan su geçmesinin engellenmesi gereklidir.
  • Daha sonra ise vanaların kapatılmasıyla birlikte, peteklerin sol üst ve sağ alt veya sol / sağ alt üst bölgelerindeki tahliye bölgeleri açılır.
  • Peteğin temizlenmesi sağlanırken herhangi bir şekilde parkelere veya halılara kirli suyun akıtılması gibi bir durum söz konusu değildir. Leğene veya gider hattına akıtılması sağlanır.

Kaloriferler Ne Zaman Temizlenmeli?

Makineyle birlikte kalorifer peteğinin üst kısmından verilen tazyikli su, alt kısmından tahliye borusu olarak kullanılan bölgeden dışarıya atılır. Bu esnada, kimyasallı ve temizleyici özelliğe sahip yapısı sayesinde de petek içerisindeki tüm tortuların dışarıya atılması sağlanır. Kalorifer petek temizliği ne zaman yapılır? Kombi radyatör temizliği için bu alanın uzmanlarından yardım almalı ve her yıl temizleme işlemini yaptırmalısınız.

Petek Temizliğinin Faydaları

Çamur ve çeper olan kir, tahliye hattının tamamen temizlendiği anlaşılana kadar kalorifer içerisine verilecek suyla dışarıya doğru ittirilir. Çamurlu sıvının topak oluşturması engellendiği gibi, iç kısımdaki kalorifer duvarına yapışmasının da önüne geçilir ve ısının tam olarak verilmesi sağlanır. Kalorifer petek temizliği ne zaman yapılır? İlaçsız petek temizliği yapılırken de aynı sürecin ilaç kullanılmadan yapılması mümkün oluyor.

05 Kasım 2018
1.493 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN