Sosyal Medyada Biz}

Kanal Temizleme Robotu

Kanal Temizleme Robotu

Kanallar, ev ve işyerlerindeki kirli ve atık suların ana kanalizasyon sistemine dahil edilmesi için tasarlanmış olan önemli yapılardır. Evlerimizde kullandığımız suların, sorunsuz bir şekilde konutumuzu terk edip, şehir kanalizasyonuna karışması bu kanallar sayesinde olmaktadır. Fakat bu kanallar zaman zaman görevini yerine getirememektedir. Bunun en büyük sebebi de kanalların yabancı madde ile tıkanmasıdır. Tam bu noktada kanalların temizlenme işlemi ortaya çıkmaktadır.

Kanalların temizlenmesi eskiden son derece zor bir şekilde gerçekleştirilmekteydi. Teknolojinin henüz bu alanda fazla ilerlemediği dönemlerde, kanalizasyonlar ve boruları, eski usul ile temizlenip, bakımdan geçirilmekteydi. Bu eski sisteme göre, kanalların olduğu yerler kazma kürekler ile kazılmakta ve sorunun olduğu yer el yordamı ile tespit edilmekteydi. Bu sistem son derece masraflı ve çevreye zarar veren bir yapıya sahipti. Kanallar zaman zaman, bu işlem gerçekleştirilirken tahrip edilip, zarar görmekteydi. Ancak bu yöntem artık eskide kaldı. Kanal temizleme robotu adı verilen makineler, son derece kolay bir şekilde kanalları temizlemeye başladı. Bu yeni sistem içerisinde yer alan makineler, bilgisayar teknolojisi ile çalışmakta ve sorunu kökten bir şekilde çözmektedir. Yurtdışından ihraç edilen kanal temizleme robotu, üzerinde kamera sistemi yer alan bir yapıya sahiptir. Tıkalı kanalların içerisine konulan bu robotlar, öncelikle içeriden görüntü alarak bunu dışarıda yer alan bilgisayara aktarmaktadır. Böylelikle sorunun olduğu bölge hemen tespit edilebilmektedir. Sonraki süreçte ise bu robotlar, sahip olduğu sistem ile kanal içerisine tazyikli su pompalamaktadır. Suyun etkisi ile kanal içerisinde kalmış ve tıkanıklığa sebep olmuş olan yabancı maddeler dışarıya atılmaktadır. Bundan sonraki aşamada ise yabancı maddelerin kanal dışarısına çıkarılma işlemi gelmektedir. Kanal temizleme robotları bu noktada da devreye girmektedir. Tazyikli su ile püskürtülen yabancı maddeler, gene aynı robot tarafından vakum yolu ile çekilmektedir. Kanaldan dışarıya çekilen yabancı madde, yerüstünde bekleyen tankerlere aktarılmaktadır.

Kanal temizleme robotu, son dönemde icat edilmiş olan en yararlı buluşlardan birisidir. Artık kırıp, dökmek ya da kanalizasyon sistemine zarar vermek gibi durumlar, bu robotlar sayesinde tarihe karışmaktadır.

03 Mayıs 2018
1.512 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN