Sosyal Medyada Biz}

Kanal Temizleme

Kanal Temizleme

Şehir yaşantısının bir parçası olan ev ve işyerleri, içerisinde yaşayan insanların kullandığı temiz ve pis su atıklarının, sağlıklı bir şekilde ana kanalizasyon sistemine aktarılmasını sağlayan kanallara sahiptirler. İnşa edilirken evlerin ya da konutların duvarlarının içerisinden geçirilen kanallar, dışarıdan görülmeyen bir yapıya sahiptirler. Bina içlerinden geçerek, yerin altındaki ana kanalizasyon borularına bağlanan kanallar, insan ve kent sağlığının geleceği açısından önem arz etmektedir.

Kanal adı verilen bu yapılar zaman zaman işini yapamamakta ve tıkanmaktadır. Bu tür olumsuzlukların ortaya çıkmasında birçok sebep vardır. En önemli sebepler ise bilinçsiz kullanım ve kanalı tıkayacak derecede büyük yabancı maddelerin, kanal içlerine atılmasıdır. Bu tip durumların ortaya çıkmaması için Kanal temizleme işleminin belli periyodik aralıklarla yapılması gerekmektedir. Temizlenmeyen kanallar zamanla yabancı madde ve atıklarla tıkanmakta ve su giderinin gerçekleşmesini engellemektedir. Böyle durumlarda ortaya son derece tehlikeli sonuçlar çıkmaktadır. Bunların başında insan sağlığını tehdit eden salgın hastalık tehlikesi gelmektedir. Tıkanmış bir kanal demek, pis suyun geri tepmesi anlamına gelmektedir. Bunun sonucunda da ev ve işyerlerindeki tuvalet ve banyolarda kirli suyun akmayarak, tekrar geri dönmesi ve hastalık tehlikesi oluşturması durumu ortaya çıkmaktadır. Daha tehlikeli bir durum olarak da, sokak ve caddelerdeki kanalların vazifesini yapmaması ve sağlık açısından son derece zararlı olan pis suyun yer üstünde çıkması gelmektedir. Bu tip durumlarla karşılaşmamak için kanal temizleme işleminin yapılması gerekmektedir. Bu işlem eskiye nazaran artık daha basit ve kesin çözüm içeren yöntemlerle yapılmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile beraber, kanallar kırılıp, dökülmeden; son sistem makinelerle temizlenmektedir. Bu makineler yurtdışından ihraç edilmiş olup, kesin bir sonuç alacak şekilde dizayn edilmiştir. Kanal temizleme işlemi, kanal içerisine sokulan ve basınçlı su ile kanalı tıkayan maddelerin dışarıya püskürtülmesiyle gerçekleştirilmektedir. İkinci aşamada ise dışarıya püskürtülen yabancı maddeler, gene aynı makineler ile çekilmektedir.

Kanal temizleme işlemi, insan ve çevre sağlığı açısından belli aralıklarla yapılması gereken önemli bir işlemdir. Şehir hayatının ve de en önemlisi insan hayatının sağlık açısından tehlikeli durumlarla karşılaşmaması için, kanallar periyodik olarak bakıma alınmalı ve temizlenmelidir.

22 Mayıs 2018
1.569 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN