Sosyal Medyada Biz}

Kanal Temizliği

Kanal Temizliği

Artan konut ve şehirleşme ile beraber, kentlerde inşa edilen yapıların atık su ya da pis su giderleri için kanal adı verilen aktarma boruları, gündelik yaşamın görünmeyen en önemli parçalarından birisi olmuştur. Kanallar, evlerde kullanılan suların, sağlıklı bir şekilde ana kanalizasyon sistemine dahil edilmesi amacı ile tasarlanmış yapılardır. Aşırı kullanım ve zamanın da etkisi ile kanal adı verilen yapılar zamanla iş görmemeye başlamaktadır. Bu noktada kanal temizliğinin önemi ortaya çıkmaktadır.

Kanal temizliği, evlerde ve işyerlerinde kullanılan suyun sağlıklı bir şekilde, dışarıya aktarılmasını sağlamak için yapılması gereken önemli bir işlemdir. Kirli suları aktarmaya yarayan kanallar zamanla kirlenip, tıkanmaya başlamaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi ise bilinçsiz bir şekilde kanallara atılan maddelerdir. Bu maddelerin büyük bir kısmı suda erimeyerek ve büyük olması ile beraber kanallara girerek, tıkanma yapmaktadır. Bu tip durumlarda ise ortaya sağlık açısından tehlikeli olabilecek manzaralar çıkmaktadır. Kanalların sağlıklı bir şekilde görevini yapmasının en temel koşulu, periyodik aralıklarla yapılacak olan kanal temizlikleridir. Kanal temizliği, atık ve pis su giderlerinin, herhangi bir tıkanma ya da takılma yaşamadan, ana kanalizasyon sistemine aktarılması için yapılması gereken önemli bir işlemdir. Bir kanalın tıkanmadan önce temizliğinin yapılması, hem o kanal sisteminin ömrünü uzatmakta hem de sağlık açısından toplumu tehdit edecek olan durumların önüne geçmektedir. Kanal temizliği, günümüz teknolojisinin getirdiği yenilikler ile artık daha kolay ve sonuç alıcı şekilde yapılmaktadır. Eski usul kanal temizlik işlemleri, kazma kürek yardımı ile kanalların çevresinin tahrip edilip, kazılması ile gerçekleştirilmekteydi. Artık bu işlemler sona ermiştir. Zira tüm dünyada kullanılan son teknoloji ile çalışan makineler ile kanal temizlik işlemleri yapılmaktadır. Bu makineler, basınçlı su pompalama özelliğine sahiptir. Kanal üzerinde yapılacak temizleme işlemi, kanallara verilen basınçlı su ile başlamaktadır. Kanal içerisinde biriken pislik ve yabancı maddeler, daha sonra aynı makinenin vakum özelliği ile çekilmektedir.

Kanalların temizlenmesi, şehir ve insan hayatının tehlikeye girmemesi için yapılacak olan önemli bir işlemdir. İleride olumsuz bir durumla karşılaşmamak için, kanal temizliğini göz ardı etmemek lazımdır.

19 Mayıs 2018
804 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN