Sosyal Medyada Biz}

Petek Bakımının Önemi

Petek Bakımının Önemi

Petek bakımının önemi nedir? Kalorifer petekleri ısının bizlere ulaşmasını sağlayan aracılardır ve tıpkı kendimizi yaptığımız bakımlar gibi onlara da belirli aralıklarla bakımlar yapmamız gerekir. Öyle ki bu yapılan bakımlar sayesinde petekler hem daha ekonomik çalışır hem de ömrü çok daha uzar. Kalorifer temizleme işlemleri için çürütür, bozar, deler gibi temizlenmesinin doğru olmadığı yönünde çeşitli rivayetler olsa da bunlar yalnızca bir rivayetten ibaret olup kesinlikle zamanı geldiğinde kalorifer peteklerinizin temizliğine ve bakımına hassasiyet göstermeniz gerekir. Kalorifer peteklerinin iç kısımlarında peteğin işlevsel bir şekilde çalışabilmesi için gerekli miktarda yağ bulunur. Söz konusu bakım ve temizleme aşamasında bu yağ oranında herhangi bir azalma olmaz. Bu yağ peteğin temizlenen kısmında olmayıp, yapılan işlem peteğe ve içindeki yağa zarar veren bir işlem değildir. Huzur tesisat 7 gün ve 24 saat hizmetinizde olup, dilediğiniz zaman iletişime geçerek petek bakımı için yardım isteyebilir en kısa sürede sorununuzun çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Petek bakımı hangi durumlarda yapılmalıdır?

Petek bakımının önemi hiç de göz ardı edilemeyecek kadar ciddidir. Öyle ki belirli aralıklarla söz konusu bakım ve temizleme işlemleri yapılmaması halinde peteklerden istediğiniz performansı alamaz ve petek ömrünün kısalmasına sebep olabilirsiniz. Aslında petek bakımı için 2 yılda 1 defa yaptırılması gerektiği kuralını göz adı etmezseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız. Faka şu durumlarda da petek bakım zamanının geldiğini anlayabilirsiniz;

  • Peteklerin her tarafının eşit şekilde ısınmaması
  • Musluktan suyun akmaması
  • Musluktan akan suyun ısınmaması
  • Peteklerden kirli su akması
  • Kombinin sesli çalışması
  • Suyun düzensiz akması
  • Petek ısınmaması
  • Yerden ısıtma sistemlerinde bölgesel ısınma problemlerinin yaşanması

Söz konusu bu şikayetlerden biri, birkaçı ya da hepsi ile karşılaştıysanız petek temizleme, bakım zamanının gelmiş olduğunu anlayabilirsiniz. Bu durumla karşılaşmanız halinde 24 saat hizmetinizde olan Huzur Tesisat ile iletişime geçerek kısa bir süre içerisinde bulunduğunuz mekana gelmelerini ve sorunun çözülmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Temizleme ve bakım işleminden sonra peteklerin farkı

Petek bakımının önemi ve temizleme işlemi sonrasındaki fark nasıl olur? Peteklerinizin 2 yılda 1 kez temizlenmesi gerekmektedir. Temizleme işleminin ardından bölgesel ısınma problemleri, su ısınmaması, kombinin gürültülü çalışması gibi durumlar çözülmekle birlikte uzun bir süre herhangi bir sorun yaşamadan verimli bir şekilde peteklerinizi kullanabilirsiniz. Bu sayede petek ömrünü uzatabilir ve daha ekonomik çalışmasını sağlamış olursunuz.

05 Ocak 2019
1.199 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN