Sosyal Medyada Biz}

Su Kaçak Bulma

Su Kaçak Bulma

Artan kentleşme ile beraber bina ve yapıların inşa edilmeye başlanması, beraberinde bir takım sorunları da getirmeye başlamıştır. Ev ve işyerlerinde kullanılan atık ve temiz suların, sağlıklı bir şekilde aktarılmasını sağlayan borular, zamanla bazı problemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Bu problemlerin başında ise su kaçağı gelmektedir. Su kaçağı; bina içlerindeki duvarlardan, tabanlardan ya da tavanlardan; su sızıntısı ile kendisini gösteren önemli bir problemdir. Zaman zaman kendi evimizin içerisinde ortaya çıkan bu problem, bazı durumlarda da komşularımızın evlerinde kendisini göstermekte ve bu durum doğal olarak, alttaki daireye de yansımaktadır.

Bu tip olumsuz durumlarda su kaçak bulma işlemi devreye girmektedir. Su kaçağının bulunması için kullanılan birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerin başında ise eski usul ile uygulanan işlem gelmektedir. Bu yönteme göre, su kaçağını bulmak için ev içerisindeki duvarlar, tavanlar ya da tabandaki yapı malzemeleri, son derece sağlıksız bir şekilde kırılıp, yıkılmaktadır. Böylece ev içerisinde istenmeyen ve adeta inşaat ortamını andıran görüntüler ortaya çıkmaktadır. Hemen sonrasında yapılan işlem ise, suları taşıyan boruların gün yüzüne çıkarılarak kırılması ve yeni borularla değiştirilmesidir. Ancak bu eski ve ilkel yöntem artık geride kalmıştır. Su kaçak bulma işlemi, gelişen teknoloji ile beraber, evleri ya da işyerlerini enkaza dönüştürmeden, duvarları kırıp parçalamadan yapılmaktadır. Bu yeni teknolojiye göre görüntüleme ya da dinleme işlemleri kullanılmaktadır. Görüntüleme işlemine göre boru içlerine ince kablolar sokulmaktadır. Bu kabloların ucunda ise kameralar bulunmaktadır. İçeriden görüntü alan bu alet, aldığı görüntüyü anında dışarı aktarmaktadır. Dışarıda bekleyen uzman personel ise görüntüleri izleyerek kaçağın olduğu yeri tespit etmektedir. Dinleme yöntemine göre ise, sızmanın olabileceği her türlü duvar, taban ya da tavan özel aletlerle dinlenmektedir. Dinlemeyi gerçekleştiren uzman personel, sesin değiştiği bölgeyi tespit ederek, sorunu çözmeye çalışmaktadır. Tespit işlemi gerçekleştirildikten sonra su kaçak bulma sorunu iki şekilde çözülmektedir. Ya sorunlu bölgedeki boru değiştirilir, ya da boru içerisine kimyasal madde dökülerek boru onarılır.

Son dönemdeki gelişen teknoloji ile beraber, su kaçağının tespit edilip, onarılması; insan hayatını son derece kolaylaştırmıştır.

15 Mayıs 2018
634 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN