Sosyal Medyada Biz}

Tıkalı Banyo Açma

Tıkalı Banyo Açma

İnsanoğlunun hayatını kabusa çeviren sorunlardan birisi de banyo giderinin tıkanmasıdır. Çok çeşitli sebeplerle tıkanan banyo giderleri, bireylerin hayatını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Sızma ya da suyun gider vasıtası ile gitmemesi sonucu kendisini gösteren bu problemin en büyük sebeplerinden biri bilinçsiz kullanımdır. Özellikle banyo yapılırken saç ve benzeri yabancı maddelerin gidere atılması, banyonun ilerleyen dönemlerde tıkanmasına yol açmaktadır. Sabun atıkları da tıkanmaya sebep olan bir diğer etkendir. Son olarak ise evde yapılan bir tesisat çalışması sonucu, tesisat maddelerinin banyoda yıkanması sonucu da banyo giderlerini tıkayabilmektedir. Saç, kıl ya da faklı yabancı maddeler, banyo giderine atıldığı vakit zamanla birikmeye başlar. Bu birikme uzun bir zaman sonucunda içerisinden çıkılamaz problemlere sebep olur. Katılaşan ve adeta betonlaşan yabancı maddeler, banyonun tıkanmasına sebep olur. Suyun artık gitmemeye başlaması ile sorun kendisini gösterir. Ya da alt katın tavanından sızma yaparak, problem ortaya çıkmaktadır.

Tıkalı banyo açma konusunda birçok yöntem vardır ancak bu yöntemlerin profesyonel olanları denenmelidir. Profesyonel olmayan yöntemlerin başında pompa ve kimyasal madde ile tıkalı banyo açma işlemi gelmektedir. Pompa ile giderin olduğu yere birkaç kere bastırma işlemi yapılır ve borudaki tıkanıklık açılmaya çalışılarak, içerideki yabancı maddeler çıkarılmaya çalışılır. Ancak bu yöntemde şöyle bir problem vardır, tıkanıklık pompanın etki alanı dışında ve çok aşşağıda olabilir, bu da sorunu çözme konusunda herhangi bir fayda sağlamaz. Kimyasal kullanılarak açma işlemi de son derece zararlı olabilir. Kimyasalı kullanan birey kendisine zarar verebilir ya da kimyasal, kullanılan bölgeye zarar verebilir. Böylelikle giderin olduğu borular tahriş olup, zarar görebilir. Bir diğer yöntem ise tesisatın geçtiği duvar ya da yapıların yıkılarak sorunun çözülmesidir. Bu işlem gerçekleştirilirken bir uzman yardımına ihtiyaç duyulmaktadır. Eve gelen uzman sorunu çözmek için, boruların geçtiği yeri yıkar ve sorunu bu şekilde bulmaya çalışır. Bu yöntem eskidir, son derece masraflıdır ve sorunu yüzde yüz çözmez. Hem ev içerisinde şantiyeyi andıran bir görüntü ortaya çıkar, hem de sorunun kaynağı tam olarak tespit edilemeyebilir. Son derece masraflı olan bu yöntem artık tarihe karışmıştır. Çünkü bilgisayar teknolojisi kullanılarak geliştirilen son sistem kameralı robotlar sayesinde tıkalı banyo açma işlemi son derece kolay hale getirilmiştir. Alanında uzman olan personel tarafından verilen bu hizmet son derece hızlı ve basittir. Kamera sistemi ile banyo giderinin olduğu yerden görüntü alınır. Bu görüntü alma işlemi canlı yayınla yapılır ve alınan görüntü anında, dışarıdaki bilgisayara aktarılır. Bilgisayar başında bekleyen uzman personel ise, son derece dikkatli bir izleme yaparak, sorunun olduğu yeri tespit eder. Böylelikle tıkanmanın sebebi, tıkanmaya yol açan maddenin şekli ve tıkanmanın olduğu yer tespit edilmiş olur. Bundan sonra uygulanacak olan işlem daha basittir. Kamera yardımı ile tıkalı bölgedeki yabancı maddeler dışarıya çekilir ve o bölge temizlenir. Eğer dışarıya çekilecek kadar küçük değilse, bu defa yabancı maddeyi kıracak olan başka bir alet kullanılır ve yabancı madde tamamen temizlenir.

Robot ile tıkalı banyo açma, eskiden hayal gibi gelse de, günümüzde birçok insanın tercih ettiği son derece kullanışlı bir yöntemdir. Tıkalı banyoların bu sistemle açılması hem zaman kaybını önler, hem fazladan masrafın ortaya çıkmasını engeller hem de ev ve işyerlerinde duvar ya da yapı malzemelerinin kırılmasını ortadan kaldırır. Kırma, delme işlemi yapmadan kullanılan bu yöntem, insan hayatını son derece kolaylaştırmakta ve kesin çözüm sağlamaktadır.

23 Mayıs 2018
1.740 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN