Sosyal Medyada Biz}

Tıkalı Gider Açma

Tıkalı Gider Açma

Şehirleşme ile beraber artan konut ihtiyacı, birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Ev ve işyerlerindeki sorunların başında da gider tıkanıklığı gelmektedir. Gider denilen bölge, ev ve işyerlerindeki temiz ve pis suyun atılması için yapılmış, duvar içlerinde yer alan bir sistemdir. Suyun dışarı atılması için inşa edilen bu sistem, çeşitli sebeplerden dolayı tıkanmakta ve ortaya pek de hoş olmayan bir durum çıkmaktadır. Giderlerin tıkanmasında çeşitli sebepler vardır. Bunların başında ise gidere atılan kağıt mendiller, saç telleri, kıllar ve çokça atılan tuvalet kağıtları gelmektedir. Tuvalet, banyo ve mutfak giderlerinde görülen bu sorunu ortadan kaldırmak için, tıkalı gider açma yöntemleri geliştirilmiştir. Eski usul ve yeni teknoloji kullanılarak gerçekleştirilen tıkalı gider açma işlemi, eskiye nazaran daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Eski ve klasik tıkalı gider açma yöntemi son derece masraflı ve sorunu yüzde yüz bulmaktan uzak bir anlayışa sahiptir. Bu sistemle beraber uygulanan yöntem şu şekildedir; tıkalı gider problemi ile karşılaşan birey, en yakındaki tesisatçıya haber vererek problemi anlatır. Eve gelen tesisatçı ise son derece eski olan yöntemlere başvurarak sorunu çözmeye çalışır. Giderin geçtiği duvar ya da bölgeler kırılarak, tahrip edilir. Çünkü sorunun olduğu yeri bulmak için, bundan daha başka bir yöntem söz konusu değildir. Bu işlem gerçekleştirilirken evin ya da işyerinin yapısına zarar verilir ve ortaya hiç de hoş olmayan ve adeta bir inşaatı andıran çirkin görüntüler çıkar. Bu yöntemin zararları sadece bu kadarla sınırlı değildir. Zira yıkılan duvar ya da yapılar bile sorunu çözmekte yetersiz kalabilir. Bazen sorunun olduğu yer tespit edilemediği için, gider borularının geçtiği tüm bölge yıkılarak zarar görür. Bu işlem gerçekleştirildikten sonra, tesisata direkt bir şekilde müdahale edilerek tıkanıklık açılmaya çalışılır. Tıkanıklı açılırken de son derece eski yöntemler kullanılır. Borular kırılır, kesilir ya da büyük zarar görür. Çünkü giderdeki tıkanıklığı anlamak için tüm borular yerinden çıkarılıp, tek tek kontrol edilmek zorundadır. Böylece ekstradan masraf ve görüntü kirliliği ortaya çıkmış olur. Fakat bu klasik yöntem, gelişen teknoloji ile artık geride kalmıştır. Tıkalı giderleri açmak için, bilgisayar teknolojisine dayanan ve kamera sistemine sahip olan küçük robotlar yapılmıştır. Bu robotlar sayesinde, tıkalı olan bölgeye en ufak bir zarar verilmeden ulaşmak mucize gibi görünse de artık gerçekleşmiştir. Bu sistem son derece basit ve etkili bir şekilde işlemektedir. Kamera sistemine sahip olan robotlar, gider tesisatının içinden görüntü alır ve anında dışarıdaki bilgisayara görüntüyü aktarır. Böylelikle sorunun nerede olduğu, en ufak bir hataya düşmeden tespit edilir. Bundan sonra yapılacak olan işlem ise, duvarı ya da yapıyı kırıp, dökmeden gideri açmaktır. Gider açılırken de teknolojik yöntemler kullanılarak, bölgeyi tıkayan atıklar kolay bir şekilde dışarı çekilmektedir. Bu işlem için de gelişmiş teknolojiden yararlanılmakta ve sorun kalıcı bir şekilde çözümlenmiş olmaktadır.

Tıkalı gider açma işi artık profesyonel ve kurumsallaşmış firmalar tarafından yapılmaktadır. Yurtdışından satın alınan ve bilgisayar teknolojisine sahip ekipmanlar kullanılarak, şehir hayatının getirdiği problemlerden biri olan gider açma işlemi çok basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Alanında eğitim almış uzman personel tarafından gerçekleştirilen bu işlemler ile hem sorun kesin bir şekilde çözüme kavuşmakta, hem ev ve konutlardaki duvar ile yapılara zarar verilmemekte hem de fazladan masraf ödenmemektedir. Bu tip problemlerle karşılaşan bireyler, artık kurumsallaşmış firmalar ile iletişime geçip, bu dertten kurtulmaktadır.

10 Mayıs 2018
1.637 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN