Sosyal Medyada Biz}

Tıkalı Klozet Açma

Tıkalı Klozet Açma

Şehir hayatı beraberinde birçok sorunu da getirmektedir. Kentleşme ile beraber ortaya çıkan konut ve işyerlerinde, zaman zaman can sıkıcı problemlerle karşılaşılmaktadır. Bu problemlerden biri de, klozet tıkanmasıdır. Yeni yapılan konutların çok büyük bir kısmında artık alafranga diye tabir edilen modern tuvaletler yer almaktadır. Çeşitli sebeplerden dolayı bu tuvaletler zaman zaman tıkanmaya başlamakta ve bireylerin problemler yaşamasına sebep olmaktadır. Klozetlerin tıkanmasının birçok sebebi vardır. Bu sebeplerden belki de en önemlisi, bilinçsiz şekilde kullanılan tuvalet kâğıdıdır. Aşırı şekilde kullanılan tuvalet kâğıdı her ne kadar su ile eriyip yok olsa da, bir kısmı boru içerisinde zamanla birikmeye başlar. S şeklinde bir boruya sahip olan klozetlerin, kör noktaya benzer kısmında bu kâğıtlar birikerek, klozetin tıkanmasına sebep olmaktadır. Bir diğer sebep ise saç telleri ve kadın pedleridir. Su içerisinde çözülmesi zor olan yabancı maddeler, zamanla katılaşarak boruların giderinin kapanmasını engeller. Tuvalet kokusunu önleyici aparatların kaza ile düşmesi de tıkanıklıkların bir diğer sebebidir. Bu ve benzeri problemler ile karşılaşıldığında farklı tıkalı klozet açma yöntemleri denenmektedir.

Tıkalı klozet açma yöntemlerinin başında, klasik metotlar gelmektedir. Bunlardan birisi pompa ile boruların açılmaya çalışılmasıdır. Bu yöntem ile çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Pompanın kullanılması ile pis tuvalet suyu geriye doğru gelerek ve adeta fışkırarak eylemi gerçekleştiren kişinin kirlenmesine sebep olabilir. Bir diğer sorun ise bu yöntemin kalıcı bir çözümü sağlamaktan uzak olmasıdır. Pompa yöntemi sadece bir yere kadar tuvaleti açar ve açılan borular belli bir süre sonra tekrar tıkanmaya başlar. Tıkalı klozet açma yöntemlerinden bir diğeri ise kimyasal maddeler kullanmaktır. Bu metot da kalıcı bir çözüm değildir. Bilinçsiz bir şekilde kullanılan kimyasallar hem onu kullanana hem de borulara zarar verebilme potansiyeli taşımaktadır. Aşırı şekilde kullanılan kimyasal, klozet borularının tahriş edilmesine ya da borunun başka bölgelerden zarar görüp, sorunun daha da büyümesine yol açabilmektedir. Böylelikle sorun daha da içinden çıkılmaz bir hale gelir ve tavanlardan su sızmasına yol açacak kadar büyüyebilir. Bu da hem bireyi hem de komşuları rahatsız edebilmektedir. Son yıllarda gelişen teknoloji ile yeni ve farklı bir yöntem daha ortaya çıkmıştır. Bilgisayar teknolojisi kullanılarak geliştirilen bu yöntem hem sorunu sıfır hata payı ile tespit edebilmekte, hem problemi kökten ve kalıcı bir şekilde çözebilmekte hem de ekstradan masraf çıkarmadan evlerin ve konutların sistemlerini tahrip etmemektedir. Bu yöntem ile kameralı robot kullanılmaktadır. Avrupa’dan ithal edilen kameralı robot ile klozet borularının içerisinden anında görüntü alınmaktadır. Sorunlu yere yollanan kamera, canlı yayınla bilgisayara görüntü aktarmaktadır. Bilgisayar başında bulunan ve alanında eğitim almış olan uzman kişi de bu görüntüleri izleyerek sorunun yerini tespit etmeye çalışmaktadır. Sorunun olduğu bölge tespit edildikten sonra robot kullanılarak buradaki yabancı madde, herhangi bir iz ya da kalıcı hasar bırakılmadan temizlenmektedir. Bu yöntem ile kırma ya da dökme işlemi olmadan sorun çok temiz ve masrafsız bir şekilde çözülmektedir.

Tıkanan klozetlerin açılma işinin teknoloji ile tanışması, insan hayatını son derece kolaylaştırmıştır. Kamera ve robot sayesinde hem kalıcı çözüm üretilmiştir hem de kırıp dökme işlemleri artık tarihe karışmıştır. Bu yöntemle beraber, tıkanan klozet problemi, en fazla 2 saatlik bir çalışma sonucunda tarihe karışmaktadır. Çünkü bu yöntem ile açılan boruların ömrü uzamakta ve aynı yerde gerçekleşecek olan tıkanıklık uzun bir süre daha ortaya çıkmamaktadır.

07 Mayıs 2018
1.556 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN