Sosyal Medyada Biz}

Tıkalı Lavabo Açma

Tıkalı Lavabo Açma

Gündelik yaşamda karşılaşılan sorunlardan biri de ev ya da işyerlerimizdeki lavaboların tıkanmasıdır. Birçok sebepten dolayı karşımıza çıkan tıkalı lavabo problemi, bu soruna maruz kalanlar açısından adeta bir kâbus gibidir. Saç telleri, yemeklerden arta kalan ve lavabo içerisinden inerek, boru içerisinde katılaşan yağlar ile katı maddeler bu sorunun ortaya çıkmasının en büyük sebeplerindendir. Lavabonun tıkalı olduğu, sızan sudan ya da konutlarda ortaya çıkan kötü kokular ile kendisini göstermektedir. Özellikle mutfak lavabolarında sık sık karşımıza çıkan bu sorunu çözmek için birçok yol mevcuttur. Bu yollardan bazıları kendi başımıza yapabileceğimiz ve herhangi bir uzman personel yardımına ihtiyaç duymayacağımız yöntemlerdir.

Tıkalı lavabo açma işlemlerinde en çok başvurulan yollardan birisi, sodalı kaynar suyu lavaboya dökmektir. Son derece basit gözüken bu yol, tam ve kalıcı bir çözüm sağlayamamaktadır. Zira tıkanıklığa sebep olan yabancı madde, eğer büyük ve sert bir yapıya sahip ise, bu ilk yöntem kesinlikle işe yaramayacaktır. Diğer bir yöntem ise kimyasal kullanarak tıkalı lavabo açma işlemini gerçekleştirmeye çalışmaktır. Bu yöntemin de dezavantajları mevcuttur. Kimyasal maddeyi kullanan birey kendisine zarar verebilir. Ya da bilinçsiz şekilde kullanılan kimyasal madde, boruya zarar vererek onun aşınmasına, delinmesine veya zarar görmesine sebep olabilir. Böylelikle ortaya daha büyük sorunlar çıkabilir. Bir diğer tıkalı lavabo açma yöntemi ise tazyikli su kullanarak, boru içerisindeki yabancı maddeleri ittirerek, lavaboyu açmaktır. Bu yöntem de soruna kesin bir çözüm getirmemektedir. Eğer boru içerisindeki yabancı madde katılaşmış ve betonlaşmış ise, tazyikli su geri tepebilir ve bu da, ev ve işyerlerinde ekstradan masrafa yol açarak, suyun bölgeye dolmasına sebep olabilir. Bu yöntemin bir diğer dezavantajı ise tazyikli su ile giden yabancı maddenin, daha aşağıda kalarak sorunun devam etmesine sebep olmasıdır. Böyle durumlarda artık profesyonel yardım almak gerekebilir. Profesyonel yardım alırken iki farklı alternatife sahip olan bireyler, eski ve klasik yöntemi seçerlerse, hem daha fazla masrafla karşılaşabilirler hem de sorunun kökten bir şekilde çözülmesini göremeyebilirler. Çünkü klasik yönteme göre, tesisat sökülür ve kontrol edilir, bu işlem yapılırken de ev ve iş yerleri zarar görür. Bu yöntemle sorunun kaynağına ulaşmak da zordur ve yüzde yüz bir çözüm ne yazık ki alınamaz. Diğer profesyonel yöntem ise yeni ve gelişen teknoloji sonucu ülkemizde kullanılan, kameralı sistemdir. Son derece basit olan bu yöntem ile tıkanan lavaboları açmak artık daha kolay hale gelmiştir. Kameralı bir robotun kullanıldığı bu sistemde, problemin olduğu borular kamera sistemi ile net bir şekilde görülür. Boru içerisine giren kameralı robot, içerideki görüntüyü aynen dışarıya aktarmaktadır. Dışarıdaki bilgisayar ekranından izleme yapan uzman personel ise, sorunun olduğu yeri bu kameralı robot sayesinde tespit eder ve çözümü gerçekleştirir. Problemin olduğu yer bulunduktan sonra, gene robot eşliğinde yabancı madde kırılır ve parçalar dışarı çekilir. Böylelikle tıkanıklık kolay ve kalıcı bir şekilde çözümlenmiş olur.

Gelişen teknoloji ile beraber tıkanan lavaboları açmanın bu kadar kolay bir hale gelmesi, insan hayatını son derece rahatlatan bir gelişmedir. Uzman personele ve son teknoloji aletlere sahip olan profesyonel ve kurumsal firmalar, bu ve benzeri durumlar üzerine hizmet vermektedirler. Yurtdışından alınan ve bilgisayar teknolojisi ile çalışan robotlar, insan hayatını kâbusa çeviren bu sorunu çok kısa zamanda çözebilmektedir. Bu tip problemler ile karşılaşıldığı zaman, uzmanlardan yardım almak en mantıklı hareketlerden birisi olacaktır.

08 Mayıs 2018
1.691 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN