Sosyal Medyada Biz}

Tıkalı Logar Açma

Tıkalı Logar Açma

Şehir yaşantısındaki sorunlardan birisi olan Logar tıkanıklığı, gündelik hayatta karşılaşılan problemlerden birisidir. Logar denilen sistem; biden fazla yerleşim yerinin atık sularının şehir kanalizasyonuna karıştığı yeri ifade etmektedir. Şehirler kurulurken alt yapı çalışması sonucunda kanalizasyon sistemleri oluşturulmuştur. Ev ve işyerlerindeki pis su atıkları bu sistem ile tahliye edilmektedir. Ayrıca sokak ve caddelerdeki kirli su akıntıları da logar ile başka yerlere aktarılarak tahliye edilir. Logar sistemi çok çeşitli sebeplerden dolayı tıkanabilmektedir. Ev ve işyerlerinde bilinçsiz bir şekilde yabancı maddelerin giderlere atılması bu sebeplerden birisidir. Birçok yabancı maddenin borular vasıtası ile tahliye edilmeye çalışılması logarları tıkamaktadır. Bir diğer sebep ise cadde ve sokaklardaki yabancı maddelerin logarlara girip, giderleri tıkaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Özellikle yağmur suları ile sürüklenen yabancı maddeler logarlara girmekte ve buraların tıkanmasına sebep olmaktadır. Logarın tıkanması son derece büyük bir problemdir. Çünkü birden fazla hanenin bağlı olduğu bu sistem, tüm mahalleyi ya da siteyi etkileyebilmekte ve çok kötü kokular ya da pis sular yayarak insan sağlığını tehdit etmektedir.

Tıkalı logar açma işlemi, son yıllarda gelişen teknoloji ile artık kolay bir hale gelmiştir. Sorunun ortaya çıkmasından sonra, alanında eğitim almış uzman personel, kurumsal kimlik sahibi firmaların bünyesinde bu problemi basit bir şekilde çözülmektedir. Tıkalı logar açma yöntemi, bilgisayar teknolojisi ve kamera kullanılarak yapılmaktadır. Yurtdışından ithal edilen özel araçlar, tıkalı logar açma işlemini çok basit bir şekilde gerçekleştirmektedir. Tıkalı bölgeye, herhangi bir şekilde pis sudan etkilenmeyen ve üzerinde kamera sistemi olan robotlar sokulur. Logar boruları içerisinde hareket etme özelliğine sahip olan bu robotlar, bölge içerisinden anında görüntü alarak, dışarıda kurulu olan bilgisayara bu görüntüyü iletir. Bilgisayarın başında bekleyen uzman personel, son derece dikkatli bir şekilde kendisine gelen görüntüleri izler ve sorunun olduğu yeri tespit etmeye çalışır. Kamera sayesinde, tıkanıklığın olduğu bölge sıfır hata payı ile tespit edilir. Çünkü uzmanlar el yordamı ile değil de, görerek çalışmaktadır. Bundan sonrasında ise yabancı maddenin bölgeden çıkarılma işlemine geçilir. Bu işlem gerçekleştirilirken de robotlar kullanılır. Yabancı maddeleri bölgeden söküp atmak için tasarlanan bu robotlar, uçlarındaki delici ve sert materyaller sayesinde, yabancı maddeye hamle yapar ve onu parçalar. Parçalanma işlemi gerçekleşirken, bir yandan da tazyikli su borulara pompalanır. Bu yöntem ile tıkanıklık kolay bir şekilde son bulur. Bu sistem son derece yeni ve kullanışlı bir sitemdir. Eski sistemlerden en büyük farkı da kırma ve dökme işleminin olmamasıdır. Eski sistemler ile kazma işlemi yapılarak görüntü kirliliği oluşturulmakta ve logar tesisatına zarar verilmekteydi. Artık bu yöntemler eskide kalmıştır.

Tıkalı logar açma işleminde teknolojiden faydalanılması insan hayatını son derece kolaylaştırmıştır. Ülkemizde bu işlemi gerçekleştiren onlarca firma mevcuttur. Bu firmalar, yurtdışından getirdikleri son teknoloji ürünler ile tıkalı olan logarları çok kolay bir şekilde açmaktadır. Bu yeni yöntemin avantajları gerçekten de fazladır ve insan hayatını daha yaşanabilir bir hale getirmektedir. Kırma, dökme ve kazma derdini ortadan kaldıran kameralı sistem; mutlaka uzman personel tarafından kullanılmalıdır. Firmalar bu konuda son derece profesyonel olup, bu sistemi kullanacak olan kişilere çok iyi bir eğitim vermektedir. Böylelikle son teknoloji ürünü olan aletler, emin ellerde kullanılarak, ortaya çıkan sorunlara kalıcı ve masrafsız çözümler üretmektedir. Herkesin başına gelebilecek bir sorun olan logar tıkanması, kesinlikle uzman personel tarafından ve yeni sistemle çözülmelidir.

12 Mayıs 2018
1.832 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN